• 2514
 • Bayer’in yeni dijital tarım markası xarvio™
  Tarımsal Teknoloji

  Facebook Grubuna KATIL

  Bayer’in yeni dijital tarım markası xarvio

  • Marka, Bayer’in tüm dijital tarım çözümlerini kapsamaktadır.
  • Sürdürülebilirlik ve şeffaflik vaadi
  • Şuanda 60’dan fazla ülkede, 250 bin üzeri kullanıcı ile hızlı büyüme

  Bayer Dijital Tarım alanında xarvio markası adı altında pazarlayacak. Şirket bu yıl Agritechnica Fuarı’nda (2900 tanıtımcı, 52 farklı ülke) bu markayı piyasaya sürecek.

  Bayer’in Dijital Tarım’ın başında olan kişi Tobias Menne : “Amacımız çiftçiler ve çevre için tarımı geliştirmektir. xarvia teknolojileri tüm gezegendeki çiftçilerin ihtiyaç duyduğu bitki koruma ilaçlarının miktarlarını optimize etmesi konusunda yardımcı olabilir ve böylece yapılan tarımın çevreye etkisi azaltılırken daha verimli ve artan bir kârlılık sağlar.” dedi.

  Field Manager and Scouting App

  xarvio imkanları çiftçilere tarlalarının potansiyellerini optimize etme fırsatı verir.

  Bayer Field Manager, örnek olarak bitki koruma ürünlerinin en verimli şekilde uygulanması için tarlaya özel uygulama stratejilerine çiftçilerin anlık iletişimini sağlayacaktır.

  Bayer’de Ticarileştirme Müdürü ve Dijital Tarım GmbH Genel Müdürü Andree-Georg Girg: “Uydular vb. Cihazlardan görüntüleme ve sensör teknolojilerini kullanan Field Manager ile çiftçiler anlık olarak tarlalarının durumunu görebilecek. Tarlaya özel olarak bitki koruma uygulamalarının zamanlaması hakkında bilgi alabilir ve tarlanın belirli bölgeleri için uygulama haritasını internetten indirebilir. Sonuç olarak tarımsal girdilere nerde ve ne zaman ihtiyaç varsa optimize edilebilir ve böylece hasatlar daha verimli bir şekilde gerçekleştirilecektir.” dedi.

  Yeni xarvio Scouting App; yabancı otları, bitki hastalıkları, zararlılar, bitki azot durumu ve diğer hasarları tespit etmeyi ve tanımlamayı kolaylaştırmaktadır. Fotoğrafı çek ve analizi al mantığında çalışır. Çiftçiler aynı zamanda komşularından elde edilen verilerden faydalanabilirler. Böylece civarda hangi hastalığın olduğunu ve mevcut zararlı baskısını görebileceklerdir. Uygulamalar iOS ve Android’de mevcuttur.

  Dijital Teknolojiler sayesinde Sürdürülebilirlik

  Dijital Tarım, tarımı hızlı, daha hassas, verimli ve sürdürülebilir yapan yeni tarımsal devrimlerin yolunu açmaktadır.

  Günümüzde hali hazırda yeni tarım makinelerinin çoğu hassas tarım özellikleri ile donanımlıdır. Yeni aletler çiftçilerin gübre ve bitki koruma ürünleri gibi tarımsal girdileri verim ve kaliteyi geliştirmek için optimize etmesine olanak tanır.

  Dijital tarımın imkanları ayrıca şeffaflık ve sürdürebilirlik bakımından toplumun yükselen ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Bayer bu nedenle işinin ehli olan Bosch ve FaunaPhotonics, üniversiteler, start-up şirketler ve kâr gütmeyen örgütler gibi partnerler ile işbirliği içerisindedir.

  Dijital Tarım imkanları 60’dan fazla ülkeye başarılı bir şekilde yayılmıştır

  Şuanda Bayer 60’dan fazla ülkede dijital çözümler sağlamaktadır ve hızlı bir şekilde daha da büyümeyi hedeflemektedir.

  Yeni teknolojiler sadece Kanada, Amerika, Brezilya, Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerde değil ayrıca küçük toprak sahibi çiftçilerin bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde de muazzam bir potansiyele sahiptir.

  Küçük toprak sahibi çiftçilerin tarım potansiyellerine ulaşabilmelerini sağlama, tarımın verimliliğinin sürdürülebilir düzeyde arttırmada ve toplumun-ailelerin yaşam kalitesini iyileştirmede kilit rol oynar. 

  Hedefli ve Şeffaf Veri Kullanımı Sağlama

  Özellikle verinin toplanması, kullanımı ve depolanması net ve şeffaf olmak zorunundadır.

  Veri Güvenliği Kilit Nokta

  Veri transferi güvenli bir yol kullanılarak yapılmalıdır. Tobias Menne: “Güvenlik, bizim düşündüklerimiz içinde en üst düzeydedir ve verileri korumak amacı ile gerekli tüm önlemleri almaktayız” dedi.

  Bayer, verilerin herhangi bir su istimali, kaybı, bozulmayı veya izni olmayan kişiler tarafından erişimini engellemek için farklı teknik ve örgütsel güvenlik önlemlerini kullanmaktadır.

  Herhangi bir kişisel verinin sistemler arası aktarım esnasında 3. şahıslar tarafından yanlış kullanımını engellemek için şifreleme işlemi yapılacaktır.

  Tobias Menne: “Tarım alanında yenilikçi ve teknolojinin imkanlarını sunan şirketlere liderlik eden Bayer’in paylaşacak çok şeyi olması ile birlikte çiftçilerden öğrenecek çok şeyi de var” dedi. 

  Yazan: Uğur ÇAKALOĞULLARI

  KAYNAK

  http://www.presse.bayer.de/BayNews/Baynews.nsf/id/Bayer-launches-new-Digital-Farming-brand-xarvio