• 3532
 • Yeni ıslah teknolojisi çeşit geliştirmeye hız katacak!
  Tarımsal Teknoloji

  Facebook Grubuna KATIL

  Queensland ve Sydney Üniversitelerinde daha iyi bir ürün performansı almak amacı ile uzun gün rejimini sağlamak için arttırılmış ışıklandırma sistemi ile sera veya yapay iklimlendirme odalarında kullanılmak üzere hızlı ıslah platformları geliştirilmiştir.

  Bu tekniğin kullanımı ile ekimden hasata kadar buğday bitkisini 8 haftada yetiştirebilmişlerdir. Yani bir yıl içerisinde buğdaydan yaklaşık 6 jenerasyon almak mümkün olmaktadır.

  Islahda hız büyük önem arz etmektedir. Daha az sürede daha çok jenerasyon çemberine sahip olmak genetik kombinasyonların daha hızlı oluşturulması ve test edilmesine olanak sağlar, böylece farklı çevrelerde en iyi kombinasyon daha kısa sürede tespit edilebilir.

  Şu zamana kadar genel bir kanı olarak bitki gelişim süresi hızlandığında yani vejetasyon süresi kısaldığında bitki boyutları ufak olur ve sadece birkaç tohum bağladığı bilinirdi. Ancak bu yeni teknoloji standart koşullara nazaran daha iyi görünüşlü ve daha sağlıklı bitkiler oluşturmaktadır.

  Bu teknoloji kullanılarak ekmeklik buğday, makarnalık buğday, nohut ve bezelyede yılda 6 jenerasyon ve kanolada ise yılda 4 jenerasyon elde edilmiştir. Bu jenerasyon miktarı yaygın olarak kullanılan ticari ıslah tekniklerine kıyasla önemli derecede yüksektir.

  Bu teknik tamamiyle yapay büyüme koşullarında kullanılmaktadır ve ayrıca standart seralarda kullanılmak üzere genişletilebilir. Bu teknik günlük 22 saat yoğun ışık rejiminde fotosentezi optimize etmek için LED ışıklar kullanmaktadır. LED ışıklar, sodyum buhar lambalarına göre önemli derecede uygun maliyetlidir.

  Bu hızlı ıslah teknolojisi özellikle buğday ıslahçıları tarafından iyi karşılanmıştır.

  Yazan: Uğur ÇAKALOĞULLARI

  KAYNAK

  sciencedaily.com