• 2506
 • Bitki sağlığını görüntüleyen yeni fotosentez ölçüm sistemi
  Tarımsal Teknoloji

  Facebook Grubuna KATIL

  Araştırıcılar tarlada ya da seradaki mahsullerin sağlık durumunu kontrol etmek üzere yeni bir görüntüleme sistemi geliştirdi. Bu yeni teknoloji ilerde çiftçilere önemli derecede para ve zaman tasarrufu sağlayabilecek.

  Bu yeni floresans görüntüleme sistemi geniş bir görüntüleme alanına sahip olup bitki sağlık durumu hakkında bilgi vermektedir. Sera ve tarla için dizayn edilmiş bu sistem bir gün çiftçilerin tarım alet ve makinelerinde bitki stresini gösteren bir cihaz olarak yer alabilir.

  Bu görüntüleme sistemi bitkiye yeşil görünümünü veren ve fotosentezde kullanılmak üzere güneş ışığını yakalayan klorofil a pigmentinden yayılan floresansı (ışınımı) tespit eder. Klorofili görüntüleme ve fotosentezin hangi performansta olduğunu bilmek bitkilerin sağlık ve gelişim durumlarını kavramamızı sağlar.

  Çinde, Zheijang Üniversitesinde ki araştırıcılar geliştirilen bu cihazın (45cm e 34 cm) mevcut ticari emsallerine göre 4 kat daha geniş alanda ölçümleme yapabildiğini ifade etmişlerdir. Mevcut klorofil floresans cihazlarının büyük çoğunluğu laboratuar koşulları için uygun olup bu geliştirilen cihaz ile hedef hem tarlada hem de serada bitkilerin sağlıklarını görüntülemektir. Şuan da bu yeni floresans görüntüleme sistemini daha mobil kullanabilmek için ağırlığını ve hacmini düşürmek ve daha geniş alanda ölçümler gerçekleştirebilmek için çalışmalar devam etmektedir.

  Yazan: Uğur ÇAKALOĞULLARI

  KAYNAK

  sciencedaily.com