• 1201
 • Kuraklığa dirençli bitki genlerinin keşfi
  Tarımsal Buluşlar

  Facebook Grubuna KATIL

  Oak Ridge National Laboratuar’ındaki araştırıcılar yarı kurak koşullarda bitkilere kurağa dayanıklılık sağlayan gen dizisini keşfetmişlerdir. Bu keşif su eksikliğine toleranslı olan gıda ve enerji bitkisi ıslahında önemli bir rol alabilmektedir.

  Kurak bölgelerde yetişen bitkiler, gün içerisinde suyu muhafaza etmek için stomalarını kapatırlar ve gece CO2 almak için ise açarlar. Bu fotosentez formu CAM olarak bilinir ve geçen milyon yıllar boyunca evrimini gerçekleştirmiştir. CAM, bitkide su kullanım etkinliğini arttırmada kanıtlanmış bir mekanizmadır. Bilim insanları CAM fotosentez gizemini çözmek için kuraklığa dirençli çeşitli bitkiler (kalanşo, orkid, ananas) ile çalışmaktadırlar.

  Dünya su tüketiminin büyük bir miktarı tarım ile gerçekleşmektedir. Mevcut ve gelecekteki su kıtlığı tehlikesi hesaba katıldığında suyu etkin kullanan bitkilerin ıslah edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu kaygı çerçevesinde CAM fotosentez mekanizmasını gıda ve enerji bitkilerine aktarılması tarımsal su kullanımını azaltabilmenin yanı sıra suyun eksik olduğu koşullara karşı bitkinin dirençliliğini arttırabilir.

  Araştırıcılar, suyu etkin kullanan bitkilerin genom dizilimleri üzerine çalışmanın önemli olduğunu ve su kullanım etkinliği mekanizmasını tanımladıkları takdirde bu özelliği agronomik bitkilere aktarabileceklerini söylemektedirler.

  Yazan: Uğur ÇAKALOĞULLARI

  KAYNAK

  sciencedaily.com