• 2174
 • Tuza toleranslı asma ıslahını hızlandıracak buluş!
  Tarımsal Buluşlar

  Facebook Grubuna KATIL

  Yakın zamanda Avustralyalı bilim insanları tarafından Avusturalya şarap sektörünün sürdürülebilirliğini sağlayacak, asmanın tuzluluğa toleransını arttıracak ve ıslah çalışmalarını önemli derecede hızlandıracak bir keşif yapıldı.

  Adelaide Üniversitesi ve CSIRO ‘daki bilim insanlarından kurulmuş bir ekip, salkım ve yapraklara kadar taşınabilen tuzun ana bileşeni olan sodyumun miktarını limitleyen ve asma köklerinde bulunan genleri keşfetti.

  Şarap üretiminde kullanılan üzümde sodyumun aşırı olması istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle üzümde sodyumun yüksek olduğu bölgelerde üzümleri hasat edilmeyen yetiştiriciler ekonomik anlamda zarara uğrayabilmektedir. Avusturalya’da bazı bağlardaki asmalar tuzu biriktirirken bazı bağlardaki asmalardaki tuz miktarının düşük olduğunu fark eden araştırmacılar asma köklerinde sodyum aktaran proteinlerde belirgin bir mutasyon olduğunu keşfetmişlerdir. Bu mutasyon topraktan asmanın sürgününe tuzun fazla sızmasına engellemektedir.

  Düşük seviyelerdeki tuz şarabın kalitesini ve tadını arttırırken tuzun fazla olması şarabı içilmez hale getirebilmektedir. Bunun yanı sıra meyve verimini ve uzun dönemde asmanın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu durum tüm dünyada üzüm yetiştiriciliği yapan bölgelerde karşılaşılan bir problemdir.

  Farklı asmaların DNA’larını karşılaştırılarak sodyumun asma filizlerine fazla gitmesini engelleyen ilişkili gen tespit edilmiştir. Bu keşif araştırıcıların genetik markör geliştirmelerine olanak tanımış ve bu sayede tuzluluğa toleranslı daha fazla üzüm anacı ıslahı yapabilmelerine ışık tutmuştur.

  Yazan: Uğur ÇAKALOĞULLARI

  KAYNAK

  sciencedaily.com